Nesmrtelný příběh Taťány a Alexandra...

Letní zahrada

Tuto překrásnou zahradu, jednu z prvních ve městě, nechal založit v roce 1704 Petr I. Veliký. Navržena byla francouzským zahraním architektem po vzoru Versailles a aleje byly osázeny dovezenými jilmy a duby. Zahrady jsou posety kašnami, pavilony a asi 250 italskými sochami ze 17. a 18. století. V roce 1777 však většinu Letní zahrady zničila povodeň a dnešní zahrada anglického typu je do značné míry výsledkem střídmějšího vkusu Kateřiny II. Veliké. Nádherným prvkem je detailně kovaná železná mříž na něvském nábřeží, kterou zhotovili  Jurij Velten a Pjotr Jegorov.

Celých sto let byla Letní zahrada výhradně doménou šlechty. Když ji Mikuláš I. zpřístupnil i "řádně oblečeným členům široké veřejnosti", u Fontanky přibyly dva neoklasicistní pavilony, Dům čaje a Dům kávy. V obou se dnes konají krátkodobé výstavy děl moderních petrohradských umělců. Nedalekou bronzovou sochu Ivana Krylova, nejslavějšího ruského autora bajek, si oblíbily zejména děti. Vytesal ji Pjotr Klodt v roce 1854 a podstavec krášlí okouzlující nízké reliéfy zvířat z jeho bajek.

Letní palác - skromný dvoupodlažní letní palác, nejstarší kamenná budova v Petrohradu, vznikl pro Petra I. Velikého. V holandském stylu jej pojal Domenico Trezzini a dokončen byl v roce 1714. Nádherné nízké reliéfy s námořními motivy vytvořil pruský sochař Andreas Schlüter jako alegorii na námořní triumfy Ruska za Petra I. Velikého.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode