Nesmrtelný příběh Taťány a Alexandra...

Něvský prospekt

 

Vydáme-li se po Něvském prospektu od Admirality ke Kazaňskému mostu, můžeme shlédnout mnoho nádherných budov, kde se mísí slohy barokní (Stroganovský palác), neoklasicistní (Kazaňská katedrála) či secesní (budova firmy Singer). Honosnému Něvskému prospektu se kdysi říkalo "ulice Tolerance", protože se zde soustředily kostely různých církví, jež se zde etablovaly na přeomu 18. a 19. století.

 

Zajímavá místa:    Admiralitní zahrada - byla založena v letech 1872 - 74. Blízko kašny se nalézají busty skladatele Michaila Glinky, spisovatele Nikolaje Gogola a básníka Michaila Lermontova.

 

Stroganovský palác - fasáda skvostného barokního paláce , jednoho z nejstarších objektů v ulici ( z roku 1753), poutá pozornost sochařskou výzdobou a erbem Stroganvců. Velkolepé nábřežní průčelí krášlí dórské sloupy, římsy, štíty a nápadité okenní rámy. Po říjnové revoluci palác propadl státu a následujících deset let sloužil jako muzeum dekadentního života aristokracie. Budova nyní patří Ruskému muzeu. K prohlédnutí je zde například kolekce voskových figurín historických osobností.

 

Kazaňská katedrála - Oblouk obrácený k Něvskému prospektu tvoří 96 korintských sloupů ve čtyřech řadách. Autorem působivého návrhu katedrály je architekt Andrej Voronichin, jenž se nechal inspirovat chrámem sv. Petra v Římě. Zakřivené, 111 metrů dlouhé sloupořadí maskuje natočení objektu rovnoběžně s Něvským prospektem, neboť hlavní oltář musí být obrácen k východu.

 

 

Něvský prospekt je centrem nákupů a zábavy již od poloviny 18.století. Cestou k Aničkovovu mostu přes Fontanku narazíte na větší a větší množství kaváren, restaurací a barů, ale také tři historické obchodní pasáže - Serebrjanyje rjady, Gostinyj dvor a Passaž. Tento úsek Něvského prospektu pulsuje životem a pyšní se mnoha památkami historického a architektonického významu, včetně Aničkovova paláce.

Běloselskij - Bělozerskij palác  - honosný palác koncipoval v novobarokním slohu Andrej Stakenschneider v letech 1847 - 48. Růžovou fasádu krášlí korintské pilastry a Atlanti podepírající balkony. Nyní zde sídlí kulturní centrum a muzeum voskových figurín.

Jelisejev - v přízemí budovy s překrásnou secesní výzdobou naleznete obchod s lahůdkami Jelisejev. Budovu navrhl v letech 1901 - 1903 Gavriil Baranovskij. Krášlí jí bronzy, sochy hrdinů a obrovská okna. U hlavního vchodu stojí za povšimnutí pamětní deska velebící vnuky P. Jelisejeva.

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode