Nesmrtelný příběh Taťány a Alexandra...

Náměstí Sv.Izáka

Nejvýraznější dominantou náměstí je impozantní katedrála v jeho středu. Věřícím byla zpřístupněna v roce 1858 a je již čtvrtým božím stánkem na tomto místě. Katedrála a následně i náměstí byly pojmenovány podle sv. Izáka z Dalmácie, na jehož svátek připadly narozeniny Petra I. Velikého. Rušné náměstí sloužilo v první polovině 19. stletí jako tržiště. Dnes leží v srdci oblasti oplývající budovami a sochami historického a architektonického významu. Za zmínku jistě stojí například Admiralita či Měděný jezdec.

 

Admiralita - Admiralita se zrodila jako opevněná loděnice v letech 1704-11. Již o dva roky později zde na 10 000 mužů sestrojilo první bitevní lodě vznikajícího ruského námořnictva. Přestavbu Admirality zahájil v roce 1806 jeden z nejvynalézavějších ruských architektů , Andrej Zacharov. Pozoruhodné průčelí měří na délku 407 metrů a krášlí je četné sochy a reliéfy dokumentující slávu ruské flotily. Od roku 1925 tu sídlí Námořní stavební škola.

Měděný jezdec - velkolepá jezdecká socha Petra I. Velikého byla odkryta na náměstí Děkabristů v roce 1782 jako hold Kateřiny II. Veliké. Podle slavné Puškinovy básně se jí říká Měděný jezdec. Na ambiciózní projekt dohlížel více než 12 let francouzský sochař Etienne Falconet. Samotný podstavec váží 1,625 tuny a byl vytesán z jediného kusu žuly vytěženého ve Finském zálivu. Spatříte na něm prostý nápis "Petrovi I. od Kateřiny II." v latině a ruštině. Kůň zadupává do země hada, považovaného za odvěký symbol zrady. Pod sochou se často pro štěstí v budoucím společném životě nechávají fotografovat novomanželé.

Katedrála sv. Izáka - katedrálu sv. Izáka, jednu z největších na světě, navrhl tehdy (1818) neznámý Auguste de Montferrand. Výstavba tak kolosální budovy byla znamenitým architektonickým počinem. Do bažinaté půdy musely být zapuštěny tisíce dřevěných pilot, aby unesly 300 000 tun materiálu. Vztyčeno bylo také 48 obrovských sloupů. Katedrála byla zpřístupněna v roce 1858, ale za sovětské éry se stala Muzeem ateismu. Muzeem je oficiálně dodnes a oplývá stovkami úchvatných uměleckých děl z 19.století.

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode